Strony

13 października 2014

Numery i ich znaczenie. Chiny.

Po kilku latach w Chinach przyzwyczaiłam się już do świadomości w tyle głowy, że cyfra 4 to nieszczęście, a 8 to radość największa z możliwych. Obok naszej europejskiej 13 w mojej głowie zawsze pojawiają się 4 i 8...
Wiadomo, na coś winę zwalić czasem trzeba :)4.
Jest w Chinach uważana za cyfrę najbardziej pechową ze wszystkich, a to za sprawą samego słowa "cztery", które jest homonimem słowa "śmierć".
[homonim-wyraz o podobnym brzmieniu i pisowni, ale zupełnie innym znaczeniu - jest ich cała masa w języku chińskim].
Dotyczy to również liczby 14, czy 44. W związku z tym Chińczycy nie chcą nawet myśleć, o mieszkaniu pod numerem 4, nie chcą mieć numeru telefonu zawierającego w sobie 4. Dzień z 4 to napewno nie jest najlepsza data do planowania ważnych wydarzeń. W budynkach bardzo często zdarza się, że nie ma pięter oznaczonych nr 4, tudzież 14 i 44.
Pamiętam, że nasz numer telefonu zawierał w sobie niemal same 4, bo nie było popytu na taką kombinację cyfr. Oczywiście :)


8.
To już zupełnie inna bajka. O 8 każdy marzy w dzień i w nocy! Toż to brzmi, jak "bogacić się". Domy z numerem 8, numery telefonu, tablice rejestracyjne, daty. Wszystko z tym numerem znika w oka mgnieniu. Nierzadko za dodatkową opłatą. Właściciele firm szczególnie zwracają uwagę, na nr 8 w swoim otoczeniu. Również w sklepach ulubione ceny to 88 RMB, bądź 888 RMB. Drogi trunek? Będzie kosztował 8888 RMB. I nikogo to nie zdziwi.

6.
Również całkiem przyjemna cyfra. Oznacza bowiem szczęście. Znaczenie zupełnie przeciwne do naszego diabelskiego 666, nieprawdaż?

Ach, co kraj, to obyczaj.

6 komentarzy:

 1. No tak, liczby to liczby. Jeszcze z ciekawostek to niektóre z linii lotniczych nie posiadają u siebie rzędów 13,16. Ale dlaczego 16 to nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, nigdy nie zwróciłam na to uwagi.

   Usuń
 2. Podoba mi się! Zawsze można to odwrócić, jak komu pasuje hihihi

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze starałam się nie brać pod uwagę, że 13-tka może być pechowa. Uwierzyłam, że na pewno nie jest kiedy byłam 13-ta na liście podczas egzaminu na prawo jazdy, bo zdałam za pierwszym razem. Jednak w zeszłym roku 2013 poważnie złamałam nogę:( i czar 13 -tki prysł na zawsze Jestem wierna numerom 5 i 7- lubię je:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach ta 13 :) zawsze z nią problem hehe a ja lubię 8 - ale to już nawet przed Chinami
   Pozdrawiam!

   Usuń

jeśli podróżujesz razem ze mną, będzie mi bardzo miło, kiedy zostawisz po sobie ślad :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...